Postup založení kupní smlouvy

Založení smlouvy se v aplikaci rozumí založení případu, nebo elektronického šanonu, do kterého si následně uložím dokumentaci a eviduji u případu jeho stav. Nyní si projdeme proces založení smluvního případu a posun jeho stavu dle jeho “životního cyklu” podle nastaveného workflow.

Založení případu probíhá v detailu LV, u kterého již máme vložen Znalecký posudek.

 

Kliknutím na tlačítko Založit případ se otevře dialogové okno, ve kterém zvolím postupně typ případu, jakou parcelu řeším a s jakou osobou uzavírám smluvní případ.

V Detailu případu zkontroluji zadané parametry případu a mohu vložit číslo případu.

Pokud je vše v pořádku, případ nechám vytvořit příslušným tlačítkem Založit případ.

O úspěšném založení jsem informován aplikací.

Kliknutím na odkaz nebo tlačítkem Zobrazit případ přejdu do složky nově vytvořeného případu.

Tímto postupem jsem založil složku případu, neboli elektronický šanon, do kterého si vygeneruji kupní smlouvu i s průvodním dopisem pomocí tlačítka GENEROVAT DOKUMENTY.

 

Smluvní dokumenty se mi uložily do záložky Dokumenty. Číslo v závorce udává počet uložených dokumentů.

Majetkář si dokumentaci stáhne na svůj počítač, zkontroluje a případně doplní o změny. Jakmile je s úpravami hotov, vloží upravený dokument do aplikace přetažením nebo výběrem z počítače.

Úloha majetkáře prozatím končí posunem stavu případu do stavu “Odesláno k odsouhlasení ŘSD”.

Na straně investora - ŘSD si referent v menu Případy vyfiltruje případy ve stavu “Odesláno k odsouhlasení ŘSD” a kliknutím na příslušný řádek se dostane do složky případu. V záložce Dokumenty si otevře smluvní dokumentaci a pokud je s jejich přípravou spokojen, posune případ do stavu “Návrh odsouhlasený ŘSD”. Je vhodné odsouhlasený dokument označit typem dokumentu “Návrh smlouvy schválený investorem”.

Nyní je dán signál majetkáři, aby smluvní dokumentaci vytiskl a připravil k podpisu investorovi.

Jakmile je investorem podepsána, referent tuto skutečnost zaznamená v aplikaci změnou stavu případu na “Podepsáno ŘSD” a smlouvy se dostávají fyzicky k majetkáři, na kterém je, aby smlouvu zaslal vlastníkovi pozemku.

Po odeslání investorem podepsané smluvní dokumentace vlastníkovi zaznamená majetkář tento stav v aplikaci stisknutím volby “Odesláno k podpisu vlastníkovi”.

A nyní mohou nastat dva stavy - doručeno a nebo nedoručeno vlastníkovi. Pokud jsme zaznamenali stav “Doručeno vlastníkovi”, tak pak vyčkáváme, jak bude reagovat vlastník. Jeho reakci zaznamenáme stavem “Odmítnuto vlastníkem” nebo raději “Podepsáno vlastníkem”. Můžeme ručně vložit částku k proplacení za ověření podpisu.

Případ se tak dostal do stavu “Podepsáno všemi vlastníky”. Nyní zbývá podat návrh na vklad volbou úlohy “Podán návrh na vklad”.

Aplikace MPV je propojena s webovou aplikací ČÚZK Návrh na vklad. Uživatel pouze zkontroluje vyplněné údaje a vygeneruje si tiskopis návrhu na vklad, který společně s kupní smlouvou odevzdá na příslušném katastrálním pracovišti.

Vyjádření katastrálního úřadu o zapsání vkladu do KN je většinou k dispozici do 30 dní od podání návrhu.

Vyrozumění opět zaznamenám v aplikaci volbou úlohy “Zapsáno v KN”. Mohou nastat tři možnosti.

Jakmile zaznamenám stav případu “Zapsáno v KN”, případ dostane příznak “Případ: Nesledován vůči aktuálnímu stavu KN”. To je z důvodu, že vykoupená parcela je již ve vlastnictví investora a není třeba sledovat její změny v KN.

Jednotlivé stavy případu jsou zaznamenány automaticky v záložce Podrobné informace postupně tak, jak šly za sebou.

Životní cyklus naší kupní smlouvy se již uzavírá. Volbou úlohy “Podána žádost o úhradu” zaznamenám tuto aktivitu v aplikaci a zbývá poslední volba a tou je “Vystaven platební příkaz”, který si mohu nechat vygenerovat včetně proplacení poplatku za ověření podpisu.